Burdon Dikkat Testi

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) genetik nedenli, nörobiyolojik bir hastalıktır ve çocuk psikiyatrisi klinikleri tarafından tedavi edilir.

Unutma eğrisi YKS tekrarları yazımızı okudun mu? okumak için tıkla.


DEHB sorunu olamayan kişilerde motivasyon problemi, zamanı iyi kullanama, stres, sosyal medya, videolar, mobil veya bilgisayar oyunların gibi etkenler dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır. Beyin hiç durmadan çalışan bir organımızdır. İç sesimiz ve hayallerimiz kontrol edilemiyorsa sonucu dikkat dağınıklığı görülmektedir.

Burdon dikkat testi motivasyon, odaklanma ve dikkat gücü ölçmek için kullanılmaktadır. Ortaokul ve lise öğrencileri için önerilmektedir. Bir sayfa üzerine gelişigüzel dizilmiş harfler verilir. Bu harfler belli ve düzenli aralıklarla dizilmiştir. Öğrenciden a, b, d ve g harflerinin altlarını kurşun kalem ile çizmesi istenir. 407 harf için ortaokul öğrencilerine “3” lise öğrencilerine “2” dakika süre verilir.

Acele, her tür işte başarısızlığı getirir. (Herodot)

Sizlerle paylaşacağımız online test 660 harften oluşmaktadır ve 5 dakika yani 300 saniye süre verilmektedir. 220 harflik 3 bölümden oluşur her bölüm için ortalama 100 saniye süreniz varıdır. Başta orta ve sonda dikkat ve motivasyon ölçümü için fikir vermektedir.

%90 üzerinde doğru işaretlenmiş ise bir çalışma ve öğrenme sürecinde en önemli faktörlerden biri olan dikkat konusunda oldukça başarılısınız. Odaklanma sürecinde hiçbir sorun yaşamadığınızı söyleyebiliriz.

Online Burdon Dikkat Testi TIKLA

%80 – %89 arsı doğru ise okuduğunu anlama için odaklanma ve dikkat dağınıklığı yoktur. Ancak odaklanma ve dikkat geliştirici egzersizler yapılmasında fayda vardır.

%70 – %79 arsı doğru ise okuduğunu anlama için odaklanma ve dikkat dağınıklığı kısmen vardır. Hızla okuma teknikleri, daha çok kitap okuma, odaklanma ve dikkat geliştirici egzersizler yapılmasında fayda vardır.

%70 altında doğru varsa odaklanma ve dikkat sorunu vardır.