SAT nedir?

Özel Ders – Eğitim Koçluğu

YKS ve LGS sınavları için bire bir çözümler hemen arayın 0541 574 4496

SAT Sınavı Nedir?

Scholastic Assessment Test (SAT) 1926 yılında College Board tarafından uygulanmaya başlanmış, her yıl tüm dünya üzerinde milyonlarca öğrencinin katıldığı, merkezi ve akademik bir sınavdır.
Amerikan Üniversitelerinde ve Avrupanın belli başlı üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin bu sınavı almaları gerekmektedir. Ülkemizdeki üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu veya yurtdışında yetişmiş Türk öğrencileri, Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Sabancı gibi belli başlı üniversitelerimiz SAT skorları ile kabul etmektedirler.
SAT-1 (Reasoning Test) ve  SAT-2 (Subject Test) olmak üzere bağımsız 2 sınav olarak uygulanmaktadır. SAT skoru ile öğrenci kabul eden tüm üniversitelerde SAT-1 zorunludur. Öte yandan, belli başlı üniversiteler, başvurulan bölüme göre, 1 veya 2 branştan SAT-2 sınavının da alınmasını isteyebilmekteler.
3 saat süren SAT-1 Reasoning Test, İngilizce Okuma-yazma ve Matematik-Geometri bölümleri zorunlu ve Kompozisyon tercihli olmak üzere 3 bölümden oluşur. İlk 2 bölüm 200-800 arası puanlandırılarak, sınav puanı 400-1600 arası oluşur.
Herbiri 1 saat süren SAT-2 Subject Testler ise, pekçok branşta uygulanmakta ve branşlara göre farklı soru sayıları içermektedir.
Uzun paragraf sorularının sayısının arttığı SAT sınavlarında, sorular 4 çeldiricilidir ve yanlış cevaplar için puan eksiltilmez.
Amerikada yılda 7 kez uygulanan SAT-1 testi, ülkemizde ise sadece Ekim, Aralık, Mart ve Mayıs aylarında olmak üzere 4 kez uygulanmaktadır.
Nasıl Hazırlanılmalıdır?
Geçerliliği 5 yıl olan bu sınavlara istenildiği kadar girebilmek mümkün olmakla beraber, en az Upper Intermediate ingilizce seviyesinin gerekeceği SAT-1 sınavı için, hazırlık çalışmaları 6 ay – 1 yıl önceden başlatılmalıdır. Matematik-Geometri bölümü soruları TYT matematiği seviyesinde olsada, tarz olarak çok farklıdır ve bilimsel hesap makinesi kullanımı önemlidir.
Lise öğrencileri için 11. sınıf sınava hazırlık olarak değerlendirilip, Mart-Mayıs aylarında sınav alınıp, 12.sınıfın ilk yarısında yurtdışı üniversitelerine başvuru yapmak makul bir programlama olacaktır.